Malta

Kategorie: 
Malta00Malta01Malta02Malta03Malta04Malta05Malta06
Map
Relację z Malty zacznę od podsumowania i kilku użytecznych wskazówek. Relacje z poszczególnych regionów znajdą się w kolejnych wpisach.
Malta jest jednym z najbezpieczniejszych miejsc jakie widziałem. Ludzie tu są bardzo przyjaźnie nastawieni, znakomita większość posługuje się językiem angielskim, który jest jednym z dwóch języków urzędowych, a podróżowanie po całej wyspie nie nastręcza większych kłopotów.

Dojazd i nocleg

Na Maltę można dostać się z Wrocławia RyanAirem i jest to bez wątpienia najszybsza, najtańsza i najwygodniejsza forma transportu. Ceny noclegów na miejscu będą zróżnicowane i mocno zależne od regionu. Najdrożej, a przy okazji najmniej atrakcyjnie będzie w dużych kurortach takich jak Mellieha. Sliema również nie będzie należała do najtańszych. Warto poszukać czegoś w Vallecie albo okolicy. To rozwiązanie ma jednak taką wadę, że by dotrzeć do najbardziej atrakcyjnych plaż przy Golden Bay będziemy potrzebowali około godziny czasu. Coś za coś, albo plaża, albo zwiedzanie wyspy.

Co warto zobaczyć

Malta, pomimo swoich niewielkich rozmiarów, oferuje bardzo wiele. Z jednej strony będą to prawdziwe perły architektury sakralnej (Valletta, Mdina, Rabat) i niezliczona ilość fortyfikacji obecnych na całej wyspie, z drugiej niesamowite krajobrazy (Blue Grotto, Dingli Cliff, Golden Bay), liczne jaskinie (w tym prywatne, znajdujące się w piwnicach domów) oraz świetnie zachowane pozostałości prehistorycznych świątyń (Tarxien, Hagar, Mgarr).

Transport

  • Transport po obu wyspach (Malta i Gozo) możliwy jest przy pomocy dobrze rozbudowanej (publicznej) sieci autobusowej Arriva (czasy klasycznych autobusów na Malcie przeminęły bezpowrotnie)
  • Warto zaopatrzyć się w bilet 7-dniowy, który kosztuje zaledwie 12EUR (można go kupić w autobusie)
  • Każdy przystanek, jest przystankiem na żądanie (poza przystankiem końcowym, który jest jednocześnie pętlą)
  • W większości przypadków trasa będzie wyświetlana i łatwo będzie się zorientować gdzie jesteśmy
  • Kierowcy są bardzo przyjaźnie nastawieni do turystów i jak się zagai kierowcę o nazwę przystanku, to można liczyć na to, że autobus się zatrzyma na naszym przystanku, a kierowca poinformuje głośno, że oto jesteśmy w punkcie X
  • Nie ma co liczyć, że się wsiądzie do przepełnionego autobusu (zwłaszcza na trasach w głąb wyspy) - autobus może się nawet nie zatrzymać na przystanku
  • Wszystkie linie obsługujące południowy-zachód wyspy jeżdżą z regularnością co godzinę, a tabele przyjazdów i odjazdów należy traktować mocno informacyjnie
  • Do większości atrakcji autobusy dowożą pod same "drzwi" - nonsensem jest korzystanie z jakiejkolwiek formy zorganizowanej turystyki na Malcie
  • Centralnym punktem przesiadkowym jest Valletta - stąd dostaniemy się do większości miejsc na wyspie
  • Przejazd z Valletty do najbardziej odległej Cirkewwy to czas około 1.5h

Życie nocne

W maju życie nocne toczy się głównie w Sliemie. W centrum Valletty do 18ej wszystkie sklepy i znakomita większość restauracji i cafeterii będzie już zamknięta.

Zakupy

Dobre miejsce do robienia codziennych zakupów to Lidl na Marsa Park and Ride, jest też centrum handlowe The Point w Sliemie (w tygodniu czynne tylko do 19:30). Dobrą informacją będzie na pewno fakt, że pamiątki można kupić dosłownie wszędzie, a ich cena będzie bardzo podobna na całej wyspie. Nie ma więc obaw, że kupując coś w Vallecie będziemy znacząco przepłacać.