Mosta i okolice

Kategorie: 
Mosta00Mosta01Mosta02Mosta03Mosta04Mosta05Mosta06Mosta07
Map
Mosta, tu znajduje się kościół znany ze swojej olbrzymiej kopuły, która mierzy 37m średnicy. Jest to jedna z największych kopuł kościelnych w Europie. W trakcie II Wojny Światowej, na kopułę spadły trzy bomby, dwie się od niej odbiły, a trzecia wpadła do środka, ale nie wybuchła.
W bezpośrednim sąsiedztwie Mosty, znajduje się Naxxar. Tu spędzimy przyjemne popołudnie w Palazzo Parisio zwanym również miniaturowym Wersalem. Posiadłość może poszczycić się również wspaniałym ogrodem.
Pomiędzy Naxxar a Mostą znajdziemy pozostałości linii obronnej Victoria lines.
Kierując się dalej na zachód dotrzemy do Mgarr i dwóch kolejnych prehistorycznych świątyń - Ta Hagrat i Skorba. Nie spodziewajmy się tu tłumów. Warto jednak zobaczyć te miejsca, bo są to jedne z najstarszych świątyń na Malcie. Pamiętajmy jednak, że obiekty te możemy zwiedzać tylko w godzinach od 9:30 - 12:30 we wtorki, czwartki i soboty. Bilety wejściowe do obu świątyń kupimy w Local Council office przy kościele w Mgarr.
Wizytę na Malcie kończymy plażowaniem na Golden Bay, niewątpliwie jednej z najurokliwszych plaż na wyspie. Bardziej na północ znajdziemy też popularny kurort Mellieha, plaża tu jednak znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie drogi, a i klimat bardziej tu wietrzny. Warto za to poświęcić chwilę na Simar Nature reserve - rezerwatu ptaków w Xemxija (czynne do 13:00).