von Kalckreuth

Mirosławiczki

Kategorie: 
Miroslawiczki00Miroslawiczki01Miroslawiczki02Miroslawiczki03Miroslawiczki04Miroslawiczki05Miroslawiczki06
Map
Pałac w Mirosławicach został wzniesiony w latach 1801-181 przez rodzinę von Zedlitz-Leipe. Właściciele tej okazałej budowli zmieniali się dość często. Pałac przechodził kolejno z rąk do rąk rodzin von Rosenthal, von Zeschau, von Logau, von der Heyde, von Pückler, von Kalckreuth. Ostatnimi właścicielami Mirosławickich włości była rodzina von Mutius (lata 1851-1945), na zlecenie której w latach 1911-1913 dokonano przebudowy dworu i nadano mu dzisiejszy wygląd. W chwili obecnej pałac jest w rękach prywatnych i jego kondycja może być tylko wzorem dla pozostałych właścicieli podobnych nieruchomości.

Kamionna

Kategorie: 
Kamionna00Kamionna01Kamionna02Kamionna04
Map
Ukryty w gąszczu drzew pałac w Kamionnej jest jednym z piękniejszych obiektów w okolicy. Wzniesiony został w w XVI w. dla rodziny von Seidlitz. Od XVII w. majątek przechodził kolejno w ręce rodziny von Kadloff, a następnie von Knobelsdorff. Od 1657 r. w efekcie ślubu Clary Eusebi Renate von Knobelsdorff z Carlem Friedricha von Kalckreuth und Dolzig majątek przeszedł w ręce rodziny von Kalckreuth. Kolejni właściele, Franciscus Alexander Augustus baron von Kalckreuth wraz z żoną Marią Elizabeth Schmerhowsky von Lidkowitz, w latach 1740 – 1744 dokonali przebudowy pałacu. W wyniku kolejnego małżeństwa w rodzinie stał się on własnością Franza barona von Stillfried. Ostatecznie dobra przeszły w ręce baronów von Zedlitz. W 1838 r. Heinrich baron von Zedlitz wykupił majątek na cele fundacji rodzinnej. Od tego czasu Kamionna wraz z majątkiem w pobliskich Czerńczycach stanowiły siedzibę przytułku dla panien (von Zedlitz Leip’sche Fräulein – Stift zu Kapsdorf). Kolejne przebudowy miały miejsce w latach 1850, 1871, a ostatnia w 1935.
Po II wojnie światowej zamieszkiwany przez osoby prywatne, pozostawiony bez remontu podupadł i dziś jest już tylko ruiną.