Malta

Gozo

Kategorie: 
Gozo00Gozo01Gozo02Gozo03Gozo04Gozo05Gozo06Gozo07Gozo08Gozo09Gozo10Gozo11
Map

Gozo. Maleńka wyspa w archipelagu wysp Maltańskich. To co przyciąga tutaj turystów to przede wszystkim prehistoryczna świątynia Ggantija, najstarsza na świecie wolno stojąca budowla, która mieści się w miejscowości Xaghra.W tej samej miejsowości znajdą też coś dla siebie miłośnicy rzemiosła. W wiatraku Ta'kola znajdziemy całą gamę tradycyjnych narzędzi rolniczych, stolarskich i kowalskich. Z kolei miłośnicy ukrytych pod ziemią skarbów natury mogą zwiedzić dwie prywatne (znajdujące się pod piwnicami domów) jaskinie -Ninu's Cave i Xerri Grotto. Cena za zwiedzanie pierwszej to - "co łaska", drugiej - 2.5 EUR/osobę.
Na Gozo warto również zobaczyć Cytadelę w Victoria (Rabat) oraz kościół w miejscowości Xewkija. Kopuła tego kościoła należy do największych na świecie. W założeniu jej twórców, miała być większa od tej, która nakrywa świątynię w Moscie, ale w efekcie końcowym jest ona tylko od niej wyższa.
Na południowym-zachodzie wyspy znajdziemy zatokę Xlendi. Tu możemy chwilę odpocząć, podziwiając wyrastające z błękitnego morza klify. Miłośnicy nurkowania znajdą się tu też atrakcje dla siebie - okolica obfituje w podwodne jaskinie i rafy.
Wskazówka dot. transportu na Gozo - w sieci autobusowej na Gozo nie obowiązują bilety zakupione na Malcie. Autobusy jeżdżą tu co godzinię, a czasami trzeba czekać i dłużej. Zważywszy na rozmiar wyspy i odległości pomiędzy wartymi poświęcenia czasu miejscami, polecam rozważenie spaceru.

Mosta i okolice

Kategorie: 
Mosta00Mosta01Mosta02Mosta03Mosta04Mosta05Mosta06Mosta07
Map
Mosta, tu znajduje się kościół znany ze swojej olbrzymiej kopuły, która mierzy 37m średnicy. Jest to jedna z największych kopuł kościelnych w Europie. W trakcie II Wojny Światowej, na kopułę spadły trzy bomby, dwie się od niej odbiły, a trzecia wpadła do środka, ale nie wybuchła.
W bezpośrednim sąsiedztwie Mosty, znajduje się Naxxar. Tu spędzimy przyjemne popołudnie w Palazzo Parisio zwanym również miniaturowym Wersalem. Posiadłość może poszczycić się również wspaniałym ogrodem.
Pomiędzy Naxxar a Mostą znajdziemy pozostałości linii obronnej Victoria lines.
Kierując się dalej na zachód dotrzemy do Mgarr i dwóch kolejnych prehistorycznych świątyń - Ta Hagrat i Skorba. Nie spodziewajmy się tu tłumów. Warto jednak zobaczyć te miejsca, bo są to jedne z najstarszych świątyń na Malcie. Pamiętajmy jednak, że obiekty te możemy zwiedzać tylko w godzinach od 9:30 - 12:30 we wtorki, czwartki i soboty. Bilety wejściowe do obu świątyń kupimy w Local Council office przy kościele w Mgarr.
Wizytę na Malcie kończymy plażowaniem na Golden Bay, niewątpliwie jednej z najurokliwszych plaż na wyspie. Bardziej na północ znajdziemy też popularny kurort Mellieha, plaża tu jednak znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie drogi, a i klimat bardziej tu wietrzny. Warto za to poświęcić chwilę na Simar Nature reserve - rezerwatu ptaków w Xemxija (czynne do 13:00).

Valletta i wschodnia część Malty

Kategorie: 
Valletta00Valletta01Valletta02Valletta03Valletta04Valletta05Valletta06Valletta07Valletta08Valletta09Valletta10
Map
Do najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów należy z całą pewnością wschodnia część Malty, z Vallettą na czele. Tu znajdziemy wspaniałą Katedrę z płótnami Caravaggio, których niestety nie można fotografować, przepiękny Kościół rozbicia statku św. Pawła, pałac Wielkiego Mistrza, fortyfikacje, w tym sławna Bateria, z której codziennie o godz. 12:00 strzelają z armat i wiele innych atrakcji godnych poświęcenia im kilku chwil. Tu również znajdziemy Narodowe Muzeum Archeologiczne, w którym zebrane są świątynne rzeźby i relikty z lat 5000-2500 p.n.e., w tym również słynne kobiece posążki.
W pewnym oddaleniu od turystycznych ścieżek Valletty znajduje się Argotti Botanic Gardens i obok niego St. Philip Gardens. Tu można chwilę odpocząć i zrelaksować się w towarzystwie egzotycznych roślin i wszędobylskich kotów. Ogrody te zamykane są na wieczór i raczej nie można liczyć na to, że ktoś nas o tym poinformuje. Sam doświadczyłem tego na własnej skórze, a przechodzenie przez wysoką bramę może nie być dla każdego.
Bezpośrednio z Vallettą graniczą również trzy inne forty, w tym słynna Vittoriosa (Birgu) z pałacem Inkwizytora, w którym mieściła się główna siedziba Świ ętej Inkwizycji.
Zmierzając w kierunku południowym od Valletty dotrzemy do Tarxien, w którym do dziś ostały się fragmenty prehistorycznych świątyń. Tu znajdziemy dowody na to, że człowiek, już tysiące lat temu rozumiał zasadę działania cykli słonecznych i nadawał im szczególne znaczenie.
Kolejną atrakcją na trasie jest jaskinia Ghar Dalam, gdzie znaleziono szczątki wielu nieistniejących już gatunków zwierząt, w tym hippotama sprzed 180 000 lat. Odkryto tu również pierwsze ślady człowieka na Malcie, pochodzące sprzed 7 400 lat.
Na samym południu, czeka nas niewątpliwa atrakcja jaką jest wizyta łodzią motorową w Blue Grotto. Tu wody morza Śródziemnego zmieniają się od szmaragdowego, poprzez blado niebieskie, aż po głęboki błękit. Niestety jest to również jedyne miejsce na Malcie, w kótrym traktuje się turystę w sposób bardzo "taśmowy", zwłaszcza wtedy gdy pogoda sprzyja, a liczba osób, które przygywają w to miejsce jest duża.
Nieopodal, na klifach znajdziemy kolejne ślady prehistorycznych świątyń - Hagar Qim i Mnajdra. Oba kompleksty znajdują się w odległości około 500 metrów od siebie. Warto zapoznać się z historią tego miejsca i zobaczyć jak zmieniała się wiedza o nim na przestrzeni lat.
Na zakończenie naszej wycieczki, znów wracamy w okolice Valletty, tym razem do Sliemy - jedynego miejsca na Malcie, w którym kwitnie bogate życie nocne.