Rabat

Rabat i okolice

Kategorie: 
Rabat00Rabat01Rabat02Rabat03Rabat04Rabat05Rabat06Rabat07
Map
Wycieczkę po środkowej części Malty zaczynamy od wioski rzemieślników Ta Quali. Tu można kupić wszelkiej maści wyroby z całej Malty. Miejsce to jest o tyle ciekawe, że znajduje się ono na terenie byłego lotniska, a każdy ze sklepów urządzony został w byłych lotniczych magazynach. Można tu dostać tradycyjną ceramikę, szkło oraz wyroby ze srebra i złota.
Dwa przystanki od Ta Quali znajduje się największe miasto w okolicy - Rabat. To, co oferuje to miejsce, to szereg katakumb, zlokalizowanych w rożnych miejscach miasta i udostępnionych do zwiedzania. Najbardziej interesujące wydają się być katakumby w krypcie św. Agaty. Głównie z uwagi na liczne freski naskalne, których niestety nie można fotografować. Tu istotna wskazówka - katakumby te można oglądać tylko z przewodnikiem i obchód organizowany jest o każdej pełnej godzinie.
Na uwagę zasługują również pozostałości domu rzymskiego, wraz z doskonale zachowaną mozaiką podłogową.
W samym centrum Rabatu znajduje się dawna stolica Malty - Mdina. Warto zwiedzić Katedrę wraz z muzeum, oraz doskonale zachowane fortyfikacje, a wśród nich lochy i więzienie.
Kolejna istotna wskazówka - wszystkie atrakcje oznaczone przez Malta Heritage można oglądać kupując bilet pakietowy. Jest to spora oszczędność, zwłaszcza, że bilet ten ważny jest również na Gozo.
Okolice Rabatu to także wspaniały park - Busket Garden, niesamowite widoki z klifów Dingli, a przede wszystkim tajemnicze ślady wozów wyżłobione w skale wapiennej. Ślady te możemy znaleźć na całej Malcie, a jak się okazuje ciągną się one również pod wodą, a ich kontynuację można znaleźć w okolicach Syracuse na Sycylii. Miejsce, w którym jest ich najwięcej to Clapham Junction, w okolicach Busket Garden. Tam też znajdziemy Ghar Il-Kbir - pokaźny kompleks jaskiń, który zamieszkiwany był przez lokalną społeczność jeszcze do 1835 roku.