Zamek

Łupki

Kategorie: 
lupki00lupki01lupki02
Map
Historia zamku we Wleniu sięga XII wieku. Pierwsze zapiski na jego temat znajdujemy w bulli papieża Hadriana z 1155r. Zamek początkowo był w posiadaniu Piastów, którzy wykorzystywali go jako więzienie. W późniejszym okresie był on w posiadaniu rodziny von Zedlitz. W roku 1567 Sebastian von Zedlitz und Neukirsch dokonał przebudowy zamku i przekształcił go w renesansową siedzibę. Podczas wojny trzydziestoletniej zamek został wysadzonu z polecenia marszałka Montecuculi. W 1653 r. zrujnowaną twierdzę kupił Adam von Kühlhaus. On to w latach 1653-1663 wybudował pałac Lenno wykorzystując częściowo budulec z zamku. W tym okresie powstał rónież ozdobny ogród z formowanymi drzewami i fontannami. Pałac należał do rodziny von Kühlhaus do 1728 r. Kolejnym właścicielem majątku była rodzina von Grunfeld und Guttenstädten, a od roku 1828 do 1945 r. von Haugwitz.
Po II wojnie światowej pałac zamieniono w szpital kolejowy, a następnie przejął go PGR. W chwili obecnej pałac jest w rękach prywatnego właściciela i zaprasza do wizyty jako "Cafe Lenno".

Obserwuj pasjapodrozowania.pl na Bloglovin

Grodziec

Kategorie: 
Grodziec00Grodziec01Grodziec05Grodziec03Grodziec04Grodziec02Grodziec06Grodziec08Grodziec07Grodziec18Grodziec15Grodziec11Grodziec12Grodziec10Grodziec16Grodziec17Grodziec09
Map
Zamek na wulkanie - tak pokrótce określana jest twierdza w Grodźcu. Pierwsze wzmianki o niej pojawiają się już w roku 1155 r. W tym okresie włości zanjdowały się kolejno w rękach Bolesława Wysokiego, Henryka Brodatego, św. Jadwigi, a na przełomie XIV i XV w. zamek stanowił własność rycerskiego rodu Bożywojów.
W okresie wojen husyckich budowla została zdobyta i splądrowana przez oddziały husytów. W 1470 r. odkupił go książę legnicki Fryderyk I i dokonał odbudowy. Dzieło przebudowy kontynuował Fryderyk II, którego żoną była księżna Sofią von Hohenzollern.
W latach wojny 30-letniej zamek został zdobyty i spalony przez wojska księcia Albrechta Wallensteina. Odbudowano go dopiero w roku 1800, kiedy właścicielem dóbr został książę Rzeszy Jan Henryk VI von Hochberg.
W latach 1906-1908 zamek poddany zostaje gruntownej przebudowie. W 1945 roku płonie po raz kolejny, tym razem podpalają go Rosjanie. W latach 60-tych XX wieku następuje kolejna odbudowa.
Poniżej wzgórza zamkowego znajduje się pałac, w rozległym parku, wzniesiono go w latach 1718-1727. Na temat historii pałacu nie wiadomo wiele.

Warta Bolesławiecka

Kategorie: 
Warta00Warta01Warta02Warta03Warta04Warta05Warta06Warta07
Map
Zamek w Warcie Bolesławieckiej powstał prawdopodobnie na przełomie XIV i XV w. i został wzniesiony przez rodzinę von Zeidlitz. W 1540 roku, obok zamku wybudowany został renesansowy dwór, którego budowniczym był Hans von Zedlitz.
Dobra w krótkim czasie miały różnych właścicieli, byli to kolejno: Hans von Glaubitz, Hans von Stiebitz i Christoph von Sommerfeld. Prawdopodobnie to właśnie za czasów rodziny von Sommerfeld, na przełomie XVI i XVII dwór został rozbudowany o skrzydło północne, o czym świadczy data 1612 na sygnaturce.
Po śmierci kolejnego właściciela majątku z rodziny von Sommerfeld – Abrahama, wdowa po nim Barbara z domu von Reibnitz została jedyną dziedziczką. Ponownie wyszła za mąż za Otto barona von Hohberg auf Buchwald, który z kolei po śmierci żony stał się następnym dziedzicem.
W 1663 r. baron ożenił się po raz drugi, a jego wybranką została Sophie Hedwig von Schellendorf. Z tego małżeństwa narodziła się córka, Helena Sophia Magdalena, która w 1683 r. poślubiła wicekanclerza Królestwa Czech i starostę legnicko – głogowskiego Hansa Wolfganga Wenzela von Frankenberg.
Za czasów, gdy właścicielami była roddzina von Frankenbert dokonano kilku przebudów. W II poł. XVIII w. przebudowane zostały wnętrza dworu. W 1899 r., kiedy to m.in. powiększono okna dużej sali na piętrze skrzydła południowego oraz na piętrze zachodniej elewacji. Na przełomie lat 1913-1914 r. na stare sgraffita nałożono nowe, co widać w dzisiejszym, zrujnowanym stanie elewacji.Do końca II wojny światowej właścicielami dóbr była rodzina hrabiów von Hacke.
Obecnie dwór znajduje się w zasobach AWRSP i od 1994 r. jest dzierżawiony przez osobę prywatną, która systematycznie remontuje dwór i przywraca mu dawny wygląd.